Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
 
 

Sprawozdanie opisowe z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu za rok 2022

Sprawozdanie opisowe z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu
za 2022 rok

 

W 2022 roku Biblioteka w ramach realizacji zadań statusowych służyła mieszkańcom Gminy Pcim poprzez, udostępnianie zbiorów bibliotecznych na zewnątrz i na miejscu, upowszechnianie czytelnictwa, udostępnianie informacji oraz organizowanie działalności kulturalno-oświatowej.

Na terenie Gminy Pcim funkcjonuje też Filia Biblioteczna w Stróży, która podlega Bibliotece Głównej.

 

W roku 2022 zarejestrowano ogółem 2211 czytelników, w tym:


Biblioteka w Pcimiu – 1644 czytelników


Biblioteka w Stróży – 567 czytelników

 


Statystyka wypożyczeń w ciągu roku:


Pcim - 17265 wypożyczeń na zewnątrz

500 – wypożyczeń na miejscu


Stróża:  4629 – wypożyczeń na zewnątrz

100 – wypożyczeń na miejscu

 


Stan księgozbioru:


Pcim - zakupiono 824 książek, otrzymaliśmy 171 darów książkowych od czytelników


Stróża - zakupiono 387 książek


W ramach programu „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrobooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1. w ramach NPRCz 2.0” Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu uzyskała dofinansowanie w kwocie 10930,00 zł. „Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Programu Rozwoju czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Zakupione książki zostały opracowane oraz wprowadzone do księgi inwentarzowej
w programie Libra NET.

 

Z zasobów księgozbioru podręcznego, czasopism bieżących oraz materiałów dydaktycznych skorzystało około 700 czytelników. Zbiory książkowe biblioteki uzupełniają czasopisma prenumerowane dla wszystkich grup wiekowych czytelników. W sumie zaprenumerowano 11 tytułów czasopism kobiecych, religijnych, społeczno-politycznych oraz dziecięcych
i młodzieżowych, a także 2 tytułów prasy codziennej.

           

Do podstawowych zadań Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu należy gromadzenie, opracowywanie i przechowywanie materiałów bibliotecznych oraz obsługa użytkowników poprzez udostępnianie zbiorów. Gromadzenie zbiorów odbywa się poprzez zakupy i dary. Udostępnianie zbiorów odbywa się w warunkach wolnego dostępu do półek. Pozwala

to czytelnikowi na wstępne zapoznanie się z książką i wyzwala jego samodzielność.


Zadaniem jakie stawia sobie Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu jest upowszechnianie czytelnictwa i wprowadzanie dzieci i młodzieży w krąg kultury literackiej. W tym zakresie Biblioteka wspomaga szkoły służąc zbiorami lektur, przyjmując wycieczki uczniów
 i organizując lekcje biblioteczne. W ten sposób Biblioteka stara się kształtować odpowiednie nawyki i zachowania czytelnicze, a także kształtować pozytywną postawę wobec książki.

 

W roku 2022 w Bibliotece organizowano liczne akcje biblioteczne promujące czytelnictwo wśród czytelników z różnych grup wiekowych. Jedną z pierwszych akcji organizowanych w naszej bibliotece z okazji Walentynek było utworzenie „Czytelniczego Kącika Poezji i Prozy”. Akcja trwała przez cały luty, czytelnicy mogli wypożyczać prozę i poezję lokalnych poetów.

 

  Biblioteka wzięła również udział w konkursie Biblioteka Bezglutenowa 2. Projekt
realizowany przez Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, Good Books i Justynę Tarkowską Mile Widziane. Napisano ciekawy wiersz dotyczący celiakii i diety bezglutenowej i wygrano zestaw książek i poradników dotyczących celiakii  i diety bezglutenowej. Książki zostały wprowadzone do księgozbioru biblioteki i wykorzystano je podczas warsztatów bibliotecznych.

 

 Z okazji Światowego Dnia Poezji, na profilu Facebook Gminnej Biblioteki Publicznej
w Pcimiu, nasi Czytelnicy mieli okazję podjąć poetyckie wyzwanie i stworzyć wiersz
o wiośnie. Powstało pięć pięknych wierszy, które po wydrukowaniu zostały umieszczone w gablocie w holu biblioteki.

 

            Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci została zorganizowana akcja „Sto bajek naszego dzieciństwa”, podczas której odwiedzano dzieci z  przedszkola z terenu Gminy Pcim, organizując warsztaty literacko - plastyczne w tematyce bajek i baśni.  W sumie odwiedziliśmy 10  grup przedszkolnych z terenu Gminy Pcim aktywnie promując książkę.

           
Kolejną inicjatywą promującą czytelnictwo na terenie Gminy Pcim  była akcja  „Książka
i Róża” zorganizowana w związku z Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich, podczas której nasi bibliotekarze rozdawali mieszkańcom książki i róże. Rozdano 50 książek i 50 róż. Książki pochodziły z darów od naszych czytelników, róże zakupiono z funduszy bibliotecznych. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i z pewnością będzie kontynuowana w latach kolejnych.

 

Z okazji Tygodnia Bibliotek, w naszej bibliotece organizowano warsztaty inspirowane książką dla szkół i przedszkoli z terenu Gminy Pcim. Przy współpracy z Gminną  Biblioteką Publiczną w Lubniu w ramach XXI Ogólnopolskiego  Tygodnia Czytania Dzieciom, pod hasłem "Polscy Autorzy dla Klimatu" podjęto wyzwanie dotyczące prezentacji publikacji
 i organizacji spotkań dla czytelników dotyczących Klimatu.

 

Wakacyjna akcja „Zabierz książkę na wakacje i wyślij pocztówkę swojej bibliotece” cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, otrzymaliśmy ok. 80 pocztówek od naszych czytelników z różnych miejsc w Polsce i na świecie. Z nadesłanych pocztówek powstała wystawa w bibliotece, którą można było podziwiać przez całe wakacje.

W okresie wakacyjnym organizowano również spotkania dla dzieci inspirowane książkami pod hasłem„Wakacyjne wtorki pod chmurką”. Zorganizowanych zostało 5 spotkań tematycznych. Pierwsze spotkanie pt. „Poznajemy Afrykę” na podstawie ksiązki „Afryka Kazika”  Łukasza Wierzbickiego zabrało wirtualnie naszych uczestników do Afryki, gdzie mogli poznać jej faunę i florę.

Kolejne spotkanie pod hasłem „Podróż do świata emocji” inspirowane książką „Fenek. Złość” było wyjątkowe ponieważ uczestnicy mieli okazję wysłuchać cennych rad psychologa dziecięcego. Pani psycholog rozmawiała z dziećmi o złości, podała im cenne wskazówki jak sobie z nią radzić i jak jej przeciwdziałać. Wspólnie wykonano „gniotki sensoryczne”, które uczestnicy mogli zabrać do domu.

Trzecie spotkanie pt.  „Podróż do Świata Niewidomych” zorganiozowano na świeżym powietrzu w parku w Pcimiu. Spotkanie inspirowane serią książek „Pies na medal” autorstwa Barbary Gawryluk. Podczas spotkanie dzieci miały okazję poznać dwie osoby niewidome z psami asystującymi, dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat tego niezwykłego świta i na chwilę się do niego przenieść.

„Wielkie poszukiwanie okularów pana Hilarego” spotkanie również zorganizowana
 w parku w Pcimiu. Uczestnicy na postawie wcześniej zaprojektowanej  mapy, musieli rozwiązać książkowe zagadki tematyczne, by odnaleźć zaginione okulary.

Wakacyjne spotkanie z Podróżnikami z Pcimia”, które odbyło się w czytelni biblioteki, było doskonałą okazją do poznania zakątków naszego globu. Podczas spotkania można było obejrzeć kolekcję pamiątek podróżniczych, każdy z uczestników miał również okazję porozmawiać z podróżnikami.

 

 Jako Biblioteka Przyjazna Dzieciom, Gminna Biblioteka Publiczna w Pcimiu otrzymała wyróżnienie od Portalu Przystanek Rodzinka. Jest to ważne wyróżnienie, biblioteki przyjazne dzieciom zostają umieszczone na specjalnej mamie Polski, by każdy najmłodszy czytelnik podczas swoich podróży mógł do nich trafić.


W 2022 roku zakończono udział w projekcie „Sieć na Kulturę w podregionie krakowskim”, którego tematem było: "Projektowanie i realizacja serwisów internetowych oraz gier mobilnych". Najpierw odbyło się 28-godzinne szkolenie dla naszego pracownika który następnie pod okiem trenera wspierającego przeprowadził 31 godzin zajęć,
dla 6 uczestników w wieku od 10 do 15 lat. Za udział w projekcie nasza Biblioteka otrzymała 4 laptopy i dwa tablety, które posłużą nam do realizacji ciekawych warsztatów i projektów.

 

We wrześniu Biblioteka wraz z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Pcimiu
zorganizowała Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza pod patronatem Pary Prezydenckiej. Pracownicy wspólnie z aktorami Teatru nad Rabą, odczytali fragmenty utworu. Wydarzenie odbyło się w siedzibie GOKiS Pcim i cieszyło się dużym zainteresowaniem. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania był doskonałą okazją do odwiedzenia grup przedszkolnych i szkolnych w celu promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży z terenu naszej Gminy.
 

 Po raz pierwszy został wybrany i nagrodzony Czytelnik Roku 2022. To osoba która nie tylko wypożycza książki, ale i aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym biblioteki.
 

 

 

 

W Międzynarodowym Dniu Postaci z Bajek w przedszkolach z terenu Gminy Pcim zorganizowano warsztaty inspirowane postaciami z bajek. W dniu kolejnym takie warsztaty zostały zorganizowane w Bibliotece dla naszych Czytelników. Każdy z uczestników otrzymał upominek w postaci bajki.
 

Od listopada w Bibliotece cyklicznie prowadzone są „Kreatywne spotkania z Biblioteką” dla najmłodszych. Zajęcia odbywają się w każdy wtorek. Są to zajęcia inspirowane książkami  dla dzieci w wieku od 1-3 lat. Zajęcia odbywają się w holu biblioteki.
Celem spotkań jest zachęcanie najmłodszych czytelników i ich rodziców do odwiedzin Biblioteki oraz  czytania wspólnie z dzieckiem. Do końca grudnia udało się zorganizować pięć spotkań. Spotkania będą kontynuowane w roku nadchodzącym.

 

Choinka w bibliotece coroczne spotkanie z najmłodszymi Czytelnikami
 i ich rodzicami, podczas, którego wspólnie ubierano choinkę, czytano świąteczne opowieści, rozwiązywano świąteczne zagadki. Każdy z uczestników akcji otrzymał świąteczny książkowy upominek.      

 

W roku 2022 po raz kolejny Biblioteka przyłączyła się do akcji promującej czytelnictwo, organizowanej przez Instytut Książki pt.: „Mała książka - wielki człowiek”. Akcja cieszyła się dużą popularnością rodziców dzieci w wieku przedszkolnym, rozbudziła zainteresowanie wśród dzieci starszych i ich rodziców. W 2022 roku była to nowa odsłona akcji, otrzymaliśmy wyjątkowe wyprawki czytelnicze „Krasnal w krzywej czapce”. Dzięki akcji Biblioteka pozyskała wielu nowych czytelników.

 

 

W ramach aktywności w Internecie Biblioteka przyjmuje także recenzje przeczytanych książek od czytelników i umieszcza je na stronie internetowej oraz profilu Facebook Biblioteki.

 

W każdym miesiącu w holu Biblioteki oraz w kąciku dla dzieci prezentowane są gazetki tematyczne, związane z jubileuszami kulturalnymi, historycznymi, twórczością pisarzy, laureatami nagród.

 

Od 2018 roku udostępniony został dla czytelników w Internecie Katalog Biblioteki online, który cieszy się coraz większą popularnością wśród czytelników, którzy poszukują
i zamawiają książki drogą internetową. Istnieje również możliwość dla osób chorych, starszych i samotnych zamawiania książek telefonicznie.

 

W 2022 roku Biblioteka po raz pierwszy przystąpiła do „Mikołajkowej Akcji Strażacy Dzieciom. Podczas, której zbieraliśmy upominki dla dzieci ze szpitala Uniwersyteckiego w Krakowi i Szpitala Powiatowego w Myślenicach. Zabawki, maskotki, gry zostały przekazane jednostce OSP Pcim.

 

 

 

Informacje

Liczba wyświetleń: 114
Utworzono dnia: 28.03.2023

Historia publikacji

  • 28.03.2023 14:30, Administrator
    Edycja strony: Sprawozdanie opisowe z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu za rok 2022
  • 28.03.2023 14:29, Administrator
    Dodanie strony: Sprawozdanie opisowe z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w Pcimiu za rok 2022